מהנדס רפואי

מיהו מהנדס רפואי?

ההנדסה הרפואית היא תחום בו משתמשים בידע, כלים, שיטות ומיומנויות הנדסיות לצורך שיפור של בדיקות והלכים רפואיים, וכן גם לשיפור המכשור הרפואי. הנדסה רפואית מתעסקת בפיתוח וקידום תחום הרפואה בהתאם לעלייה ברמת החיים ולעלייה בתחולת החיים של אדם ממוצע כיום. המהנדס הרפואי או בכינוי השפה המקצועית – מהנדס ביו רפואי, למעשה אמון על הצד המעשי של תכנון, פיתוח וייצור של מכשור רפואי המשמש את הרופאים לאבחון מוקדם של מחלות ובעיות רפואיות. כמו כן מכשור המשמש לטיפול ובמידת הצורך לשיקום של אדם הסובל מבעיות רפואיות שונות.

מהנדס רפואי משלב בין מערכות שונות כגון מערכות מכניות, אלקטרוניות, מחשבים ועוד בכדי ליצור את אותו מכשור מתקדם. כל זאת תוך עבודת צוות משותפת עם רופאים, ביולוגיים, פיזיולוגים ומהנדסים מתחומים אחרים החופפים ומסייעים לתחום עבודתו שלו.

תחומי ההתמחות של מהנדסי רפואה

מהנדסים רפואיים מתמחים בתחומים שונים במסגרת הרפואה וכן במסגרת ההנדסה. תחומי ההתמחות במסגרת הרפואה כוללים התמחות בכימיה אורגנית, כימיה של התא, פיסיולוגיה של מערכות התא בגוף ועוד. תחומי ההתמחות במסגרת ההנדסה כוללים מערכות הדמיה רפואיות, טכנולוגיות רפואיות שונות, עיבוד אותות ורעש ועוד. כל זאת תוך התבססות על מדעי המתמטיקה, הפיסיקה והכימיה וכן גם על מדעי מחשב ותחומים שונים מתוך ההנדסה כגון חשמל, אלקטרוניקה, מכונות ועוד.

דוגמה למכשור הרפואי אשר בייצור שלו מעורבים המהנדסים הרפואיים הוא מכשירי הרנטגן לבדיקה וצילום של איברים פנימיים בגוף. דוגמה נוספת היא גם קוצב הלב אשר מיועד להשתלה בלב האדם הוא מכשיר אשר נוצר על ידי מהנדסים רפואיים.

למה כדאי להיות מהנדס רפואי?

בעקבות העלייה הדרמטית ברמת החיים שלנו בעשורים האחרונים, עולה תוחלת החיים בצורה חד משמעית. לצד העלייה בתוחלת החיים אנו נאלצים להתמודד עם בעיות שונות שלא נפגשנו איתם בעבר כתוצאה מרמת חיים נמוכה יותר. קצב החיים שלנו משתנה לחלוטין וכיום ניתן לאבחן מחלות ובעיות רפואיות שונות עוד בטרם התפרצו בגוף. כל זאת הודות למכשור הרפואי המתקדם אותו מפתחים המהנדסים הרפואיים. החשיבות בתפקידם הביאה לכך שהצורך במהנדסים רפואיים עולה בתעשייה.

כתוצאה מכך אפשרויות התעסוקה הפתוחות בפני מהנדסים מתחילים הן רבות. החל מחברות פרטיות ועד פיתוחים שנעשים במסגרת בתי החולים הציבוריים בשירות המדינה וקופות החולים השונות.

כמו כן שכרם של המהנדסים הרפואיים הוא משתלם ותואם את שנות הוותק של המהנדס ואת ניסיונו המעשי בשוק העבודה. מהנדס רפואי מתחיל מרוויח שכר ממוצע של כ-9,000 ₪ בחודש. לעומתו מהנדס רפואי בכיר יותר בעל ניסיון רב וותק, יכול להרוויח שכר חודשי ממוצע של כ- 15,000 ₪ ומעלה. מלבד השכר הגבוה, נהנים מהנדסים רפואיים מהטבות שונות במסגרת העבודה. מדובר בהטבות סוציאליות והטבות ביטוח כגון רכב מטעם החברה וכן טלפון מטעם החברה.