לימודי הנדסאי מכשור רפואי

המכשור הרפואי בארץ ובעולם הולך ומתפתח בקצב מואץ, תוכניות לימודי הנדסה רפואית משתנות גם הן כל הזמן, בהתאם לשינויים והפיתוחים הטכנולוגים שתעשיית ההנדסה הרפואית מביאה עמה. לימודי ההנדסה הרפואית הם לימודים תיאורטיים ומעשיים כאחד, שמטרתם להכשיר את המהנדס להכיר בידע הבסיסי והמעמיק הדרוש לו ולהעניק לו את המיומנויות הנדרשות בתפקיד, ביניהם יצירתיות והיכולת להסתגל לשנויים והפיתוחים הרבים.

במוסדות הרפואיים בישראל משתמשים בציוד רפואי מהמתוחכם והיקר בעולם, המשמש את אנשי צוות הרפואה מכל הקשת – רופאים, אחיות, פיזיותרפיסטים ועוד. אנשי הצוות בדרך כלל לא אמונים על המכשור הרפואי, הפעלתו ותחזוקתו. בהתאם לכך קיימות כיום ברוב המרכזים הרפואיים – בתי החולים והמרפאות הפרטיות, מחלקות להנדסה רפואית הנותנות מענה לתפעול ותחזוקת המכשור הרפואי. כאן בא לידי ביטוי חלק ניכר מתפקידו של הנדסאי המכשור הרפואי והוא לבדוק חולים באמצעות מכשור רפואי אלקטרוני מתקדם לצורכי אבחון או טיפול, להכין את הציוד לפני השימוש בו ובמידת הצורך לבצע בו תיקונים בסיסיים, ולעבד את המידע מהבדיקה לאבחון הרופא.

לימודי הנדסאי רפואי הם לימודי תעודה והם מתאפשרים במגוון מכללות בארץ. בוגרי לימודי הנדסה רפואית המיועדים לעבוד כמהנדסי מכשור רפואי מועסקים בבתי חולים ובמכונים פרטיים בעלי ציוד רפואי מתקדם. ניתן להתברג בקלות לשוק העבודה בתחום הנלמד והביקוש לכוח אדם טוב ויעיל בתחום הנדסאי המכשור הרפואי הוא גבוה מאוד.

תנאי קבלה

תנאי הקבלה ללימודי הנדסאי מכשור רפואי נחשבים נוחים יחסית. בכדי להתקבל דורשות המכללות תנאי קבלה עיקרי – הוא תעודת בגרות מלאה. על התעודה להיות תעודה מוכרת ממשרד החינוך ובעלת ציון ממוצע של 80 לפחות. מקצועות חובה הנדרשים בתעודה הם מתמטיקה, אנגלית והבעה או ספרות. במידה ואין למועמד את אחד מהמקצועות, יידרש להשלים אותם בטרם יוכל להתקבל או במקרים חריגים יוכל להשלימם במהלך הלימודים עצמם.

תנאי קבלה נוספים ללימודי הנדסאי רפואי, שאינם הכרחיים אך לעיתים יש בהם צורך, הינם: ראיון אישי ולעיתים רחוקות גם ועדת קבלה. במידה והמועמד עבר מכינה להנדסאים וטכנולוגים עליו להביא אישור של המה"ט – המכון הממשלתי לטכנולוגיה, המראה כי הציון שלו במכינה הוא ציון עובר (55 ומעלה).

מבנה הלימודים

לימודי הנדסאי מכשור רפואי ייחודיים בדגש הניתן על ההכשרה המעשית למקצוע הנדרש. במסגרת הלימודים עוברים הסטודנטים קורסים בסיסיים שמטרתם הקניית ידע במדעי היסוד – מתמטיקה, ביולוגיה ועוד. קיימים קורסים באלקטרוניקה ובתפעול מכשירים טכנולוגיים שמטרתם להכשיר את הסטודנט לרמה הגבוה ביותר של תפעול מכשור רפואי ותיקונו במידה ויצטרך.

תוכנית לימודי הנדסה רפואית להנדסאי מכשור רפואי מועשרת בקורסים מתחום יחסי האנוש. מטרתם לסייע ליחסי המקצועיים בין הנדסאי המכשור הרפואי לבין הרופאים ושאר הצוות הרפואי. בסיום הלימודים יש להגיש פרויקט גמר. קבלת הדיפלומה מותנית בציונים עוברים בכל מקצועות הלימוד, בציון עובר בפרויקט הגמר ובאישור של המה"ט.

משך הלימודים

משך הלימודים הוא שנתיים בלימודי הבוקר ושלוש שנים בלימודי הערב. לימודי הבוקר הם ארבעה עד חמישה ימי לימוד בשבוע ובלימודי הערב שלושה ימים. בתום הלימודים מקבל הסטודנט את הדיפלומה המאשרת את הכשרתו כהנדסאי מכשור רפואי.